Zespół dworski w Muszynie

Muszyna to znane górskie uzdrowisko, leżące w województwie małopolskim. Znajdują się tu źródła wód mineralnych (info o wodach mineralnych Wikipedia), cenionych w całej Polsce, ale nie tylko one przyciągają tu licznych turystów. Dodatkowymi walorami miasta są piękne krajobrazy, liczne szalki turystyczne, krystalicznie czyste powietrze oraz szeroki wybór obiektów gastronomicznych oraz spania (info o noclegach w Muszynie). Dodatkowo miasto może pochwalić się bogatą historią sięgającą XIII wieku oraz kilkoma pięknymi zabytkami. Jednym z nich jest podzamkowy zespół dworki. Ten zabytkowy kompleks składa się z dworu Starostów, kordegardy i zajazdu.

Dwór starostów to budynek z przełomu wieku XVIII i XIX, który z początkiem wieku XX został zmodernizowany, m.in. dobudowano wschodnią jego część oraz werandę. Dwór jest murowanym, parterowym budynkiem, na planie prostokąta, wieńczy go dach czterospadowy, kryty gontem. Od północy dwór ma werandę, zaś od ulicy i podwórka znajdują się oszklone ganki.

Kordegarda (wartownia, odwach) to także budynek z przełomu XVIII i XIX wieku, jednak pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z roku 1732. Budynek jest murowany, parterowy, posiada czterospadowy dach z lukarnami, kryty czerwoną dachówką. Front budynku ozdabia wysunięty ganek, pokryty dwuspadowym dachem.

Zajazd to budynek z XIX wieku. W budynku do lat 30 tych ubiegłego wieku znajdowała się karczma. Na początku XXI wieku budynek zajazdu rozebrano i przeniesiono na ulicę Krzywą 1, gdzie pięknie go zrekonstruowano. Obecnie mieści się tu Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego, gdzie można obejrzeć eksponaty związane z historią Muszyny, Państwa Muszyńskiego z życiem jego mieszkańców, zbiory obrazujące życie na tych obszarach Łemków i Żydów oraz zbiory sztuki oraz Centrum Informacji Turystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *