Turystyka odchudzająca w Rabce-Zdroju

Jeszcze ćwierć wieku temu otyłość była rzadkością w Polsce. Osoby otyłe kojarzone były zazwyczaj z osobami starszymi, które „odpuściły sobie” starania o swój atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Dawniej w Polsce nie istniało tyle fast foodów, a żywność była zdecydowanie bardziej zdrowa.

Początki XXI wieku zaczęły przynosić ze sobą nadmierne ilości tkanki tłuszczowej – ludzie zaczęli żyć szybko i przestali mieć czas na zdrowe domowe posiłki, a także na uprawianie sportu czy jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Lekarze biją na alarm – otyłość (wikipedia) nie tylko zubaża jakość życia, ale i generuje liczne choroby. Oczywiście nie jest tak, że osoby szczupłe w ogóle nie chorują. Jednakże osoby otyłe są bardziej podatne na choroby, które zagrażają ich życiu. Gdzie się udać po szczupłą sylwetkę?

W Polsce od jakiegoś czasu trwa moda na turystykę odchudzającą. Jest ona świetna z kilku powodów. Zazwyczaj pokazuje i uczy jak zacząć wojnę z nadprogramowymi kilogramami. Uświadamia też, że ta walka jest do wygrania – wymaga siły woli i konsekwencji w działaniu. Edukuje o zagrożeniach związanych z otyłością. Pokazuje jak fajnie można się czuć podczas okazywania troski swojemu ciału. W trakcie takiego pobytu zawsze można zgubić kilka „wzorcowych” kilogramów i nauczyć się podstaw zdrowego odżywiania.

Jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk jest Rabka-Zdrój. To właśnie w tym uroczym mieście sanatoria i ośrodki SPA coraz częściej podejmują się działań mających na celu obniżenie masy ciała swoich kuracjuszy.

Rabka-Zdrój leży nad licznymi potokami w Kotlinie Rabczańskiej – miasto spogląda na okolicę z wysokości 500–560 metrów n. p.m. Tutejsze wody mineralne były znane już w XIII wieku. „Sal in Rabschyca” to solanki z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. W Parku Zdrojowym znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych oraz tężnia solankowa. Okolica zachęca do licznych spacerów i zajrzenia do zaplecza noclegowego (meteor) – są tutaj szlaki prowadzące do najbardziej urokliwych miejsc, chociażby do Pociesznej Wody – czyli do źródełka, które daje „pocieszenie w zdrowiu”. Jest też przepiękny par, w którym można uprawiać wiele aktywności fizycznych.

Minęły czasy, w których ludzie liczyli wyłącznie na sanatoria, których koszty pobytu były refundowane przez państwo w ramach opłacanych składek zdrowotnych. Obecnie nikt, kto ceni swoje zdrowie, nie będzie czekać dwóch lat na taki wyjazd. Miejscowość jest przygotowana na przyjazd indywidualnych kuracjuszy – bez skierowania lekarskiego mogą oni korzystać z sanatoryjnych zabiegów i konsultacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *