Tajemnicze historie Bieszczad

Bieszczady są górami, położonymi w zachodniej części Beskidów na południu Polski. Jedni za ich bramę uważają tereny Soliny, inni twierdzą, że już Sanok to początek Bieszczad. Co do tego są pewne wątpliwości, nie ulega im jednak fakt, że najpiękniejszą ich częścią są te tereny położone w głębi, najbardziej dzikie i dziewicze. Tutaj zieleń i przyroda otacza nas ze wszystkich stron sprawiając, że czujemy ją każdym mięśniem naszego ciała. Szczególnie chętnie wybierają się tutaj miłośnicy przyrody, zwierząt, a także osoby wrażliwe, które szukają ciszy, miejsca do przemyśleń i spokoju. W Bieszczadach łatwiej się myśli, problemy wydają się mniejsze, a ludzie życzliwsi. Nikt nigdzie się nie spieszy, każdy ma czas, każdy potrafi się po prostu zatrzymać i rozejrzeć wokół.

W czasie II wojny światowej, tereny Bieszczad były wprost bombardowane działaniami zbrojnymi. Wielu mieszkańców wysiedlono z tych terenów, dzisiaj pozostały po nich resztki ich domów, ruiny kościołów, czasem udaje się znaleźć jakieś przedmioty, zakopane głęboko w ziemi. Powstało wiele artykułów, w archiwach obejrzeć można wiele zdjęć. Dzisiejsze Bieszczady wyglądają już nieco inaczej, wciąż jednak przeważa tutaj zieleń i cisza. Różnicą jest ogromna liczba turystów, których kiedyś po prostu tutaj nie było. Bieszczady mają taką moc, że wielu ludzi rzuca wszystko, by oddać się w pełni ich klimatowi. Taką osobą jest właściciel Chatki Puchatka, Lutek Pińczuk. Takich osób jednak jest o wiele więcej. Tworzą oni bieszczadzką historię, dodają uroku tym terenom.

Warto jednak zaznaczyć również, że Bieszczady to nie tylko szlaki i lasy. To też okoliczne wsie, pełne osób, które dla Bieszczad poświęciły życie. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak trudne musi być życie tutaj w czasie zimy, mrozów i śniegów. Ludzie ci jednak pozbawieni są pesymizmu. Cieszą się każdym dniem i to jest piękne. Bieszczady kojarzą nam się również ze sztuką ludową. Często są inspiracją dla artystów, których tutaj nie brakuje. Organizowane są różne wystawy, na których można podziwiać prace bieszczadzkich twórców natchnionych tym niepowtarzalnym klimatem. Warto zauważyć również, że turyści mogą tu liczyć na łatwo dostępne noclegi. Bieszczady. Bieszczady zadbały o to, by baza noclegowa zaspokoiła potrzeby przyjeżdżających tutaj o każdej porze roku turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *