Historyczna Jastarnia

Każdy z nas powinien kiedyś koniecznie odwiedzić Jastarnię. To niezwykle piękna miejscowość położona na Przylądku Helskim. Jako, że jest to miejsce przygotowane na przybycie naprawdę tysięcy turystów, bo też i co roku pojawiają się ich tu tłumy – możemy liczyć na ogromną ilość atrakcji oraz niezwykle bogatą bazę noclegową.

Znajdziemy tutaj liczne obiekty (Jastarnia noclegi – rejestr), które oferują przyjezdnym wygodne, korzystne i niedrogie sypialnie. Jastarnia po raz pierwszy została wspomniana w źródłach z 1378 roku. Tereny te jednak są zamieszkane od znacznie ale to znacznie dłuższego czasu – najstarsze ślady obecności ludzi w tym rejonie pochodzą z I wieku przed naszą erą.

Obecny kształt miejscowości wynika z połączenia dwóch wiosek: Boru czyli tak zwanej Jastarni Gdańskiej, będącej pod zarządem Wolnego Miasta Gdańsk oraz Jastarni Puckiej należącej do Starostwa Puckiego. Jastarnia otrzymała prawa miejskie w styczniu 1973 roku. Obecnie, jest to kurort wypoczynkowy.

Do dyspozycji turystów jest, aż sześć kąpielisk letnich: Kuźnica „Kościół”, Jurata „Międzymorze”, Jastarnia „Ogrodowa”, Jastarnia „Leśna”, Jastarnia „Nadmorska-Plażowa” oraz Jastarnia „Zdrojowa”.

Znajdziemy także port morski wraz z przejściem granicznym. Port stanowi bazę dla rozwijającej się żeglugi turystycznej oraz oczywiście dla kutrów rybackich. Powstał w latach 30 XX wieku. Od początku służył, jako przystań dla statków żeglugi przybrzeżnej potem stał się również bazą szkoleniową dla adeptów żeglarstwa morskiego. Port został zniszczony w trakcie II wojny światowej i odbudowany pod koniec lat 40 XX wieku.

W Jastarni jest pięć przystani morskich: Jastarnia I, Jastarnia II, Jastarnia III, przystań nad Zatoką Pucką oraz pas plaży nad otwartym morzem. Dużą ciekawostką jest wydawany na terenie gminy pieniądz lokalny w postaci żetonów, które nazywają się „3 merki”. Jeden żeton ma równowartość 3 złotych polskich. Można go wymieniać w określonych miejscach na towary lub usługi. Został stworzony w ramach gminnej akcji promocyjnej „Pieniądz lokalny”. Żetony produkuje Mennica Polska S. A. Do tej pory powstały: „75 lat Juraty”, „Kuźnica”, „35 rocznica nadania praw miejskich Jastarni”, „Jubileusz Sportu” oraz „80 lat Juraty”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *