Dom Zdrojowy w Świeraradowie-Zdroju

Świeradów-Zdrój już na przełomie XVI i XVII wieku był znany ze swoich wód leczniczych, w roku 1768 zadbano o odbudowę górnego źródła, a tuż obok niego postawiono dom zdrojowy z pokojami dla kuracjuszy. W roku 1783 właściwości zdrowotne wód zostały potwierdzone w badaniach biochemicznych. Od tego momentu rozpoczął się wzmożony rozwój miejscowości jako uzdrowiska. Zaczęły rozwijać się baza noclegowa i lecznicza (jej rozmiar obecnie – http://meteor-turystyka.pl/noclegi,swieradow-zdroj,0.html). W dwudziestoleciu międzywojennym w mieście działało już kilka zakładów uzdrowiskowych. Aktualnie miasto nadal chętnie odwiedzane jest przez licznych kuracjuszy, którzy wybierając tutaj wypoczynek pragną podreperować swoje zdrowie. Ale Świeradów, poza wodami, ma także do zaoferowania piękne, zabytkowe budynki, pochodzące z początków jego działalności jako uzdrowiska. Jedynym z najciekawszych tego typu obiektów jest zespół uzdrowiskowy z końca XIX w. Zespół ten składa się z Domu Zdrojowego, pijalni wód mineralnych oraz hali spacerowej.

Dom Zdrojowy został wybudowany w roku 1899, na miejscu starego Domu Źródlanego (z roku 1781), który cztery lata wcześniej został zniszczony w wyniku pożaru. Autorem projektu był niemiecki architekt Grosser. Budowla składa się z dwóch części, które łączy drewniana hala spacerowa o długości 80 m. Jest to najdłuższą halą spacerową na Dolny Śląsku, która ponadto zachwyca swą modrzewiową konstrukcją, roślinną polichromią i witrażami. Nad budynkiem dominuje wieża zegarowa o wysokości 46 metrów. Przed Domem Zdrojowym znajduje się taras, o długości ponad 160 m gdzie umiejscowiona jest pijalnia wód mineralnych ze sztuczną grotą.

Obecnie, zarówno pijalnia wód, jaki i hala spacerowa jest otwarta dla zwiedzających. Wejście na wieżę jest możliwe pod opieką pracownika uzdrowiska i kosztuje 5 zł od osoby (grupa minimum 5 osobowa). Dom Zdrojowy natomiast nadal pełni funkcje hotelowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *