Bieszczadzka Wetlina

Wetlina to wieś położona w województwie podkarpackim. Podlega pod powiat leski i gminę Cisna. Przez wioskę przepływa potok Wetlina, będący największym dopływem Solinki. Sama nazwa wsi pochodzi od rodzaju wierzby – „wetlyny”. Największym atutem wsi jest to, że leży na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, zatem stanowi jedną z najatrakcyjniejszych baz wypadowych w góry. Okolica jest bardzo interesująca dla miłośników historii Polski oraz zabytków sztuki sakralnej. Pobyt w Wetlinie nie będzie nudny. Można tutaj wypoczywać przez cały rok, oczywiście zmieniać się będzie roślinna szata. Wetlina jest piękna przez cały czas, a za każdym razem można się w niej na nowo zakochać.

Z dziejów Wetliny

Ze wsią powiązany jest magnacki ród Kmitów herbu Szreniawa, którzy to byli posiadaczami ziemskimi nie tylko w Bieszczadach, ale i na Pogórzu Przemyskim. Dzięki Kmitom pozostało wiele pamiątek z dawnych czasów świetności tego regionu. Od połowy XIX wieku wieś stała się własnością hrabiego Ksawerego Krasickiego. W 1944 roku do wsi weszły wojska radzieckie i ją zajęły, a w 1945 roku doszło do całkowitego wysiedlona Wetliny w wyniku walk LWP z UPA. Przełom lat 50. i 60. XX wieku to ponowne zasiedlenie wsi, przy czym była ona zamieszkiwana przez leśników oraz przedstawicieli Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych. We wsi znajdowała się jedna z największych cerkwi. Mieściła się na planie krzyża i miała charakter pięciokopułowy. Niestety ten obiekt sakralny nie przetrwał. Na miejscu cerkwi został zbudowany kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Jak spędzać czas w Wetlinie?

Bierny wypoczynek wydaje się być tutaj zupełnie poza trendem, chociaż sposób spędzania czasu jest zawsze kwestią indywidualną. Nie da się nie ulec bieszczadzkiej magii – góry wzywają do licznych wędrówek i obcowania z naturą. Turyści najchętniej odwiedzają Połoninę Wetlińską, nazywaną potocznie zieloną pustynią. Obszar ten jest zupełnie bez drzew i krzewów, porastają na nim wyłącznie trawy, za to daje wspaniałe widoki na malowniczą okolicę. Najpopularniejsze miejsca na Połoninie to Roh (1255 m n.p.m), Osadzki Wierch (1253 m n.p.m.), Hasiakowa Skała (1228 m n.p.m.). Strudzeni wędrowcy mogą odpocząć w schronisku o nazwie „Chatka Puchatka”.

Noclegi w Wetlinie () mają opinię skazanych na sukces. Baza noclegowa ma drugorzędne znaczenie, gdyż dla turystów najważniejsze są wypady w Bieszczady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *